Blog
Powrót

Co odwiedzić będąc na Islandii

Islandia to prawdziwa gratka dla każdego podróżnika. Z różnorodnością zabytków i atrakcji w ofercie, trudno jest zawęzić listę najważniejszych atrakcji w tym hipnotyzującym kraju. Osoby poszukujące budzącego podziw piękna przyrody powinny koniecznie odwiedzić trasę Złotego Kręgu i zobaczyć jedne z najpiękniejszych krajobrazów Islandii.

Miłośnicy przyrody będą mieli wiele do odkrycia, od zapierających dech w piersiach wodospadów, takich jak Gullfoss, po urocze obszary geotermalne, takie jak Geysir i laguny geotermalne ze wspaniałymi błękitnymi wodami. Nie zapomnij zobaczyć kultowych budowli, takich jak kościół Hallgrímskirkja, obejrzeć majestatyczną zorzę polarną lub poznać nocne życie Reykjaviku, pełne fascynujących barów i restauracji. Cokolwiek wybierzesz, możesz być pewien, że Twoja eksploracja Islandii nie zawiedzie!

Skandynawska wyspa Islandia to inspirujące miejsce do odwiedzenia, z niesamowitymi krajobrazami i mnóstwem atrakcji. Niezależnie od tego, czy chcesz popływać w basenie termalnym, wędrować po wulkanicznych górach, czy podziwiać nocne niebo, Islandia jest pełna rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Oto niektóre z najważniejszych atrakcji, które warto umieścić w planie podróży podczas wizyty na Islandii:

Błękitna Laguna Reykjavíku

Zanurz się w Błękitnej Lagunie. Położona na południe od Reykjavíku bogata w minerały Błękitna Laguna to wyjątkowe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dzięki uspokajającym mlecznoniebieskim wodom i bujnemu otoczeniu łatwo zrozumieć, dlaczego ten podgrzewany basen stale znajduje się na liście rzeczy do zrobienia na Islandii. Pamiętaj tylko, aby przed wyjazdem spakować nieprzemakalne buty i ręcznik!

W Reykjavíku znajduje się jedna z najbardziej znanych naturalnych atrakcji turystycznych Islandii, Błękitna Laguna. To geotermalne spa, założone w 1981 roku, oferuje odwiedzającym wyjątkową okazję do kąpieli w bogatych w minerały wodach o temperaturze od 37 do 39 stopni Celsjusza, w otoczeniu pól lawy wulkanicznej i zapierających dech w piersiach widoków na północny Ocean Atlantycki. Żadna wizyta w Reykjavíku nie byłaby kompletna bez kąpieli w gorących źródłach – dodatkowo istnieje wiele innych atrakcji, takich jak maski błotne, wrażenia z muzyki podwodnej, sauny i zabiegi na skórę, dzięki którym możesz stworzyć niezapomniane wrażenia w Błękitnej Lagunie!

Złoty Krąg

Poznaj majestatyczny Złoty Krąg. Niezależnie od tego, czy to Twój pierwszy raz na Islandii, czy jesteś powracającym podróżnikiem, Złoty Krąg jest absolutną koniecznością. Ta 300-kilometrowa trasa prowadzi przez Park Narodowy Thingvellir, obszar geotermalny Geysir i wspaniały wodospad Gullfoss. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem lub wypożycz samochód i zwiedzaj tę magiczną trasę we własnym tempie.

Złoty Krąg obejmuje niektóre z najbardziej znanych miejsc na Islandii, co czyni go obowiązkowym punktem dla tych, którzy odwiedzają ten kraj. Trzy główne atrakcje to wodospad Gullfoss, Park Narodowy Thingvellir i gorące źródła Geysir. Wodospad Gullfoss jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów w Europie i wpada do kanionu poniżej. W Parku Narodowym Thingvellir odwiedzający mogą odkrywać starożytne krajobrazy, spacerować po polach lawy i podziwiać niesamowite widoki na linię uskoku Almannagjá i jezioro Þingvallavatn. Wreszcie, w Geysir Hot Springs obserwuj wysokie kolumny pary, które wznoszą się z licznych gorących źródeł rozsianych po całym regionie. Dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi, pięknym wodospadom i zapierającym dech w piersiach widokom na kratery wulkaniczne Złoty Krąg oferuje coś dla każdego.

Jaskinie Lodowe

Wejdź do profesjonalnych jaskiń lodowych. Islandia jest domem dla jednych z najbardziej wyjątkowych i budzących podziw jaskiń lodowych na świecie. Wiele z tych głębokich, niebieskich jaskiń zostało utworzonych przez lodowce tysiące lat temu i pozostaje dostępnych do dziś. Jaskinie lodowe można znaleźć w całym kraju, większość z nich jest dostępna tylko z profesjonalnym przewodnikiem.

Lodowe jaskinie Islandii oferują wyjątkowe i urzekające wrażenia, oferując podróżnym zapierające dech w piersiach krajobrazy i przygodę jak żadna inna. Krystalicznie czysty lód lodowcowy ujawnia żywe błękity, zielenie i róże – wspaniały pokaz, który został zachowany w czasie. Znajduje się wysoko na szczycie lodowców Langjökull, Mýrdalsjökull, Vatnajökull, Hofsjökull i innych; jaskinie te pozostają zamarznięte nawet w upalne, słoneczne dni ze względu na grubość wiecznej zmarzliny, która zatrzymuje pod nimi zimno. Eksploracja ciemnoniebieskich szczelin lodowcowych jest elektryzującym doświadczeniem, ponieważ odwiedzający przedzierają się przez nie z ekscytującymi iskierkami światła słonecznego wpadającego z góry. Te eteryczne lodowe kule nieustannie się zmieniają, tworząc swoje własne szczególne cechy, którymi można się oczarować. Przy wymaganym ze względów bezpieczeństwa przewodnictwie certyfikowanych lokalnych ekspertów wraz z wcześniejszymi wyczerpującymi instrukcjami bezpieczeństwa – eksploracja jaskini lodowej może okazać się niezapomnianą pamiątką na całe życie!

Plaży Reynisfjara

Podziwiaj bazaltowe kolumny wzdłuż plaży Reynisfjara. W Reykjaviku znajdują się jedne z najlepszych plaż na Islandii. Plaża Reynisfjara znajduje się na wybrzeżu Vik í Mýrdal i wyróżnia się niezwykłymi i zachwycającymi bazaltowymi kolumnami. Na stronie znajduje się również słynna plaża z czarnym piaskiem, Reynisdrangar, która słynie z imponujących stosów bazaltu i długich linii brzegowych.

Plaża Reynisfjara słynie z urzekającego piękna i unikalnych cech, w szczególności z imponującego czarnego piasku, unikalnych formacji skalnych, wprawnych fal i wspaniałego ptactwa. Ta zachwycająca plaża, położona na południowym wybrzeżu Islandii, w pobliżu wioski rybackiej Vík í Mýrdal, szczyci się szeroką gamą cudów natury – idealna dla tych, którzy chcą zanurzyć się w spokojnej i majestatycznej scenerii natury. Kontrast między ciemnym piaskiem a wyłaniającymi się bazaltowymi skałami jest szczególnie uderzający i oferuje odwiedzającym wspaniałe możliwości robienia zdjęć. Jednak odwiedzający powinni mieć świadomość, że obszar ten słynie z niebezpiecznych i nieprzewidywalnych fal sneakersów – dlatego najlepiej trzymać się z dala od brzegu! Pomimo tych zagrożeń, plaża Reynisfjara jest bez wątpienia jedną z obowiązkowych atrakcji Islandii.

Półwysep Reykjanes

Wejdź na półwysep Reykjanes. Szukasz fizycznego wyzwania? Dlaczego nie wybrać się na wycieczkę na półwysep Reykjanes? Położone w południowo-zachodniej części Islandii, to nierówne pole lawy powstało w wyniku erupcji wulkanu tysiące lat temu, a obecnie jest domem dla pokrytych śniegiem gór, pól lawy i lodowców. Cały półwysep jest rajem dla turystów pieszych i można go w całości zwiedzić.

Półwysep Reykjanes to obszar o niesamowitym pięknie naturalnym i znaczeniu kulturowym, położony w południowo-zachodniej części Islandii. Utworzony przez trzęsienia ziemi, wulkany i strumienie lawy, charakteryzuje się różnorodnymi cechami geograficznymi i został ogłoszony „Globalnym Geoparkiem” UNESCO ze względu na swoje unikalne formacje. Należą do nich liczne gorące źródła, kratery basenów błotnych, imponujące klify, jaskinie morskie, płaskie piaszczyste plaże i malownicze wioski rybackie. Obszar ten zawiera wiele zabytków, takich jak niektóre z najstarszych kościołów na Islandii, a także liczne pozostałości archeologiczne z wcześniejszych osad. Dodatkowo, ze względu na swoje odosobnione położenie w najbardziej wysuniętym na południowy zachód punkcie kontynentalnej części kraju, otoczonej czarnymi piaskami wulkanicznymi, oferuje niespotykane dotąd widoki fal oceanicznych rozbijających się o islandzkie wybrzeże. Jest także domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym ptaków morskich i rzadkich gatunków roślin, co dodaje mu niezaprzeczalnego piękna i uroku.

Odkryj zorzę polarną. Nie pozwól, aby Twoja podróż na Islandię dobiegła końca bez możliwości zobaczenia niesamowitej zorzy polarnej. Najlepszą porą na uchwycenie hipnotyzującego pokazu zielonych i fioletowych świateł są zimowe noce, których można doświadczyć obserwując gwiazdy na pozbawionych światła islandzkich krajobrazach.

Od Błękitnej Laguny po zorzę polarną, na Islandii nie brakuje rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Dzięki mnóstwu atrakcji i zapierającym dech w piersiach miejsc do zwiedzania, ten nordycki klejnot ma coś do zaoferowania każdemu.