Blog
Powrót

Co odwiedzić będąc w Turcji

 

Turcja oferuje odwiedzającym bogactwo atrakcji, od starożytnych ruin i tętniących życiem miast po spektakularne krajobrazy i wyjątkową kulturę. Turyści mogą poznać bogate historycznie miasto Stambuł, jedno z największych na świecie i tygiel wpływów minionych cywilizacji. Istnieje również wiele dobrze zachowanych klejnotów architektury, takich jak Efez, starożytna Troja, Hierapolis i Afrodyzja. Inne zapierające dech w piersiach cuda natury można znaleźć wzdłuż oszałamiających wybrzeży Turcji, a wiele nadmorskich kurortów oferuje takie atrakcje, jak windsurfing i żeglarstwo. I nie zapomnij o Kapadocji — niezapomnianym krajobrazie usianym dramatycznymi wapiennymi bajkowymi kominami lub „bajkowymi zamkami”. Mając tak wiele do odkrycia, nic dziwnego, że Turcja od dawna jest popularnym celem turystów szukających niezapomnianych wrażeń kulturalnych lub wakacji.

Turcja jest niesamowitym celem podróży ze względu na połączenie historii i nowoczesnego splendoru. Piękny kraj kontrastów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, od ogromnych starożytnych zabytków po lśniące plaże. Oto niektóre z najważniejszych zabytków do odwiedzenia w Turcji.

Stambuł

Rozpocznij swoją eksplorację od Stambułu, jednego z najbardziej magicznych miast na świecie. Dzięki wyjątkowej mieszance Wschodu i Zachodu Stambuł jest tętniącym życiem, kosmopolitycznym miastem, w którym znajdują się jedne z najbardziej kultowych atrakcji Turcji. Odwiedź kultowe bizantyjskie zabytki, takie jak Hagia Sophia i Błękitny Meczet, lub wybierz się na spacer po Wielkim Bazarze, największym zadaszonym rynku na świecie, aby kupić wyjątkowe pamiątki.

Stambuł to fascynujące i tętniące życiem miasto, oferujące odwiedzającym ekscytującą gamę atrakcji. Od Hagia Sophia, Pałacu Topkapı i Błękitnego Meczetu po tętniące życiem bazary, takie jak Wielki Bazar, Stambuł nie zawiedzie. Odwiedzający mogą również doświadczyć tradycyjnej tureckiej gościnności w wielu kawiarniach, restauracjach i herbaciarniach rozsianych po całym mieście lub wybrać się na wycieczkę łodzią wzdłuż Cieśniny Bosfor, wijącej się przez to starożytne centrum kultury. Ambitni podróżnicy mogą zechcieć wspiąć się na wieże Galata, aby podziwiać niezwykłe widoki na stary Stambuł lub zwiedzić jeden z wielu imponujących meczetów w Stambule, takich jak Meczet Sulejmana Wspaniałego. Miłośnicy sztuki powinni rozważyć dodanie do swojego planu podróży galerii, takich jak İstanbul Modern Sakıpa Sabancı, SALT Galata lub Pera Museum, podczas gdy miłośnicy historii powinni zdecydowanie udać się do Edirne w Tracji i Ankary – stolicy – aby uzyskać jeszcze więcej informacji o wspaniałym dziedzictwie osmańskim.

Turkusowe Wybrzeże

Następnie udaj się na Turkusowe Wybrzeże. Dzięki swoim kilometrom wspaniałych plaż, sportom wodnym i starożytnym ruinom jest to najważniejsze letnie miejsce w Turcji. W Bodrum zwiedzaj starożytny akropol, nurkuj w krystalicznie czystych wodach lub wybierz się na wycieczkę łodzią na piękną grecką wyspę Kos. Dalej na wybrzeżu, koniecznie trzeba odwiedzić starożytne miasto Efez. Niegdyś najważniejsze miasta świata grecko-rzymskiego, Efez jest obecnie wpisanym na listę UNESCO parkiem archeologicznym, w którym znajdują się jedne z najlepiej zachowanych klasycznych greckich architektur na świecie.

Turkusowe Wybrzeże to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka pięknych i niepowtarzalnych wakacji. W tym kameleonie regionu jest niezliczona ilość rzeczy do zrobienia i zobaczenia, od starożytnych ruin Efezu po współczesne kawiarnie przy plaży. Odwiedzający mogą odkrywać oszałamiająco czyste wody łodzią lub pływając przy wielu prywatnych plażach. Jeśli chodzi o zajęcia na lądzie, odwiedź słynną deltę Dalyan, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wzdłuż której znajdują się tradycyjne bielone łodzie rybackie i lokalne restauracje po jednej stronie, a następnie przepraw się przez rzekę pływającym mostem Riza do starożytnych grobowców wykutych w pobliskich klifach. Jeśli wolisz przygodę pełną adrenaliny, nie przegap gokartów na plaży Olimpos lub w wielu ekscytujących tureckich kurortach. Niezależnie od preferencji, na Turkusowym Wybrzeżu Turcji na pewno znajdziesz coś interesującego.

Kapadocja

Aby podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy, udaj się do Kapadocji. Ze swoim oszałamiającym, bajkowym krajobrazem przypominającym księżyc, Kapadocja jest koniecznością dla miłośników przyrody. Wybierz się na lot balonem nad eterycznymi formacjami skalnymi, zwiedzaj podziemne miasta i podziwiaj wykute w skale klasztory.

Kapadocja, położona w środkowej Turcji, jest jednym z najbardziej surrealistycznych i budzących podziw miejsc na świecie. Spektakularny krajobraz księżycowy, z wysokimi „bajkowymi kominami” i kościołami jaskiniowymi powstałymi przed wiekami w wyniku erupcji wulkanów, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający Kapadocję nie powinni przegapić niektórych z jej słynnych atrakcji, takich jak: Park Narodowy Göreme; Skansen Zelve z unikalnymi formacjami skalnymi i tunelami; Zamek Uçhisar ze wspaniałymi widokami na doliny; Dolina Pasabag wypełniona oszałamiającymi bajkowymi kominami; Kościół w jaskini Kurtilanyak, w którym można zobaczyć tysiące rzadkich fresków; Formacja Devrent Valley przypominająca zwierzęce zoo; Podziemne miasto Kaymakli wykute w skałach, używane przez pierwszych chrześcijan jako ochrona podczas prób inwazji. Oprócz cudów natury odwiedzający mogą zwiedzać muzeum prezentujące historyczne artefakty z tego obszaru. Dostępne są również różnorodne zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak przejażdżki balonem nad surrealistycznym terenem o wschodzie lub zachodzie słońca, aby zapewnić niezapomniane wrażenia.

Miasto Ani

Ormiańskie miasto Ani to kolejna z wielkich atrakcji Turcji. Położone na granicy z Armenią Ani to starożytne opuszczone miasto pokryte gęstym listowiem. Wybierz się na spacer po pozostałościach murów Ani i podziwiaj ruiny ormiańskich kościołów i katedr.

Starożytne miasto Ani, położone w najdalszych zakątkach górzystego terenu Armenii, jest niezwykłym regionem gotowym do eksploracji. Dzięki swojej długiej i fascynującej historii jako dawnej stolicy średniowiecznego królestwa ormiańskiego, odwiedzający mogą odkrywać imponujące zabytki, takie jak katedra Ani lub podziwiać miejsca światowego dziedzictwa, w tym Kościół Najświętszego Odkupiciela oraz kilka kościołów, klasztorów i murów obronnych. Oprócz cudów archeologicznych, Ani szczyci się bogactwem atrakcji kulturalnych z tętniącymi życiem targowiskami sprzedającymi lokalne produkty i tradycyjne wyroby, a także unikalne przedstawienia ormiańskiego folkloru pojawiające się w dziełach sztuki w całym mieście. Możliwe jest również zaznanie lokalnej gościnności, ponieważ jest wiele miejsc, w których można skosztować regionalnej kuchni, poznając bardziej fascynujące tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Lycian Way

Wreszcie, żadna wycieczka do Turcji nie byłaby kompletna bez odwiedzenia pięknego szlaku Lycian Way. Ten nadmorski szlak o długości 540 kilometrów wije się obok malowniczych wiosek, starożytnych ruin i zachwycających plaż — idealnych na dalekie wędrówki lub wycieczki rowerowe. Niedaleko od początku szlaku można również zwiedzić fascynujące miasto Pamukkale. Obecnie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pamukkale oferuje wyjątkowy krajobraz białych tarasów, słonych basenów i gorących źródeł.

Licyjska Droga to zdumiewające turkusowe wybrzeże, które rozciąga się na 500 km od Fethiye do Antalyi w południowo-wschodniej Turcji. Charakteryzuje się skalistymi klifami, olśniewającymi błękitnymi wodami i dziewiczymi starożytnymi ruinami. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka wyjątkowego i wciągającego doświadczenia Morza Śródziemnego. Popularny szlak turystyczny, który wije się wzdłuż tego imponującego wybrzeża, Lycian Way, zapewnia wyjątkowe możliwości eksploracji. Możliwości robienia zdjęć obejmują niesamowite widoki na zatoki, wspaniałe pejzaże morskie i grzbiety górskie rozciągające się nad pobliskimi miastami, wioskami i nadmorskimi kurortami. Ponadto turyści mogą zwiedzać starożytne ruiny, takie jak rzymskie miasto Patara (miejsce narodzin św. dolina Fi’irdav).

To tylko niektóre z wielu uroków Turcji. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, miłośnikiem przyrody, czy fanatykiem plażowania, każdy znajdzie coś dla siebie w tym różnorodnym i fascynującym kraju.